Соціоніка виділяє та описує 16 основних типів особистості. Слова-синоніми:
- тип особистості
- соціонічний тип
- соціотип.
Для кожного типу характерне своє особливе сприйняття світу, стиль поведінки та мислення. Знання свого типу дає можливість кожній людині не тільки розібратися в собі, дізнатися про свої сильні та слабкі сторони, зрозуміти внутрішні потреби та визначити шляхи своєї особистісної реалізації, а й розібратися у своїх відносинах з оточуючими. Соціоніка дозволяє описувати і навіть передбачати відносини між людьми в залежності від їх типів особистості, і це відрізняє її від інших психологічних типологій. Крім загального опису психологічних особливостей типу, соціоніка дає опис (і це найцікавіше!), як влаштований кожен тип, його свідомість та підсвідомість, у чому його сила та слабкість. Таке знання допомагає людині почуватися більш захищено та впевнено у своєму житті.
Декілька слів про назви соціонічних типів. На практиці фахівці із соціоніки користуються так званими псевдонімами. Незручно говорити: "інтуїтивно-етичний екстраверт". На зорі розвитку соціоніки було простіше назвати соціонічний тип ім'ям відомої історичної особи або літературного героя, який би відповідав цьому типу. Ці імена були на слуху, їхні біографії були відомі. Книги із серії ЖЗЛ (Життя Чудових Людей) виходили величезними тиражами і мали велику популярність. У творця соціоніки Аушри Аугустінавічюте була ціла книжкова шафа з такою біографічною літературою. І ні в кого не виникало питання, хто такий «Гекслі», – всі знали, що він був другом Дарвіна та активним популяризатором його ідей. Серед псевдонімів дуже багато імен відомих письменників: Гюго, Дюма, Горький, Єсенін, Джек Лондон, Драйзер, Достоєвський. Справді, хто краще за письменника відкриє завісу над внутрішнім світом свого соціонічного типу!
А є ще "Дон Кіхот", "Декарт", "Гамлет" та інші. І за кожним псевдонімом стоїть конкретний образ.
Візьмемо, наприклад, тип "Жуків". Його ще називають «Маршал», бо серед людей цього типу багато видатних полководців чи бунтарів (можна згадати Разіна, Пугачова, Б. Хмельницького). І актору Михайлу Ульянову так добре вдався образ маршала Жукова багато в чому тому, що вони належать до одного типу, – тільки коли актор грає героя того ж типу, що і сам, він передає всі відтінки його поведінки, інакше може вийти карикатура.
Або, наприклад, потрапляння акторів Василя Ліванова та Віталія Соломіна в класичні образи Шерлока Холмса і доктора Ватсона настільки точно, що серіал за їх участю був визнаний у Великій Британії і народів", а в Новій Зеландії випустили серію срібних монет, присвячених героям фільму про Шерлока Холмса, знятого у 1980-х. Більше того, Василь Ліванов виявився зовні дуже схожим на прототип Шерлока Холмса – доктора Джозефа Белла!
Зараз багато фахівців із соціоніки використовують функціональні назви для типів:Винахідник,Аналітик,Підприємець,Критик,Адміністраторі т.д. Такий підхід звичайний для англомовної літератури з типології та менеджменту. Ці самі назви ви зустрінете на нашому сайті.