Про статистику відносин у подружніх парах

Консультуючи колективи підприємств та проводячи різні дослідження з соціоніки, що включають визначення соціонічного типу особистості, ми зустрічали також і подружні пари. Отримана вибірка була досліджена методами соціоніки. В результаті обробки даних по 119 подружнім парам ми отримали результати, які становлять значний інтерес для перевірки соціонічних постулатів і моделей [7, 8].

Слід підкреслити, що дана вибірка є випадковою, на відміну від специфічної вибірки, яка могла б виникнути в результаті обробки даних щодо сімейних консультацій (куди звертаються для вирішення проблем, що виникли). Вік подружжя лежить у межах – від 19 до 90 років. Подружніми ці пари є не за громадянським станом, а за усвідомленням себе такими, за тривалістю відносин (від 2 до 45 років подружжя). В аналізі даних враховувалися виключно соціонічні характеристики та ігнорувався вік подружжя, професія, соціальне та матеріальне становище. Тип кожного чоловіка визначався незалежно, ми ставили подружжю питання характері партнера і особливості їх відносин.

Таблиця 1. Розподіл за типами

 ІЛЕ
IL
СЕІ
SE
ЕСЕ
ES
ЛІІ
LI
ЕІЕ
ET
ЛСІ
LF
СЛЕ
FL
ІЕІ
TE
СЕЕ
FR
ІЛІ
TP
ЛІЕ
PT
ЕСІ
RF
ЛСЕ
PS
ЕІІ
RI
ІЕЕ
IR
СЛІ
SP
Усього
Чоловіки117110312138611132834719
Жінки69731141089421631476119
Усього1716813141623161515151811171113238

У випадковій вибірці, що вийшла, загальний розподіл за типами наближається до рівномірного: в середньому по 15 представників кожного типу (див. табл. 1). По квадрах розподіл ще більше наближається до рівномірного (табл. 2). Аналіз зв’язку ознак Рейніна [3, 5, 10] зі статтю підтверджує, що тільки одна ознака, а саме логіка-етика корелює з ознакою “чоловіче-жіноче” причому у досить високому ступені: 68% жінок – етики, 71% чоловіків – логіки. Цікаво, що для дуальних пар звичайне співвідношення (відоме ще за [1]) 60% / 40% розподілу чоловіків та жінок за ознакою логіка-етика ще більше посилюється до 78% / 22% (табл. 3).

Таблиця 2.

По квадрах1-ша2-я3-тя4-та
Чоловіки2963222
Жінки25333130
Усього54696352
У відсотках23%29%26%22%

Розподіл відносин (діагр.1, табл.4) показує абсолютну перевагу внутрішньо-квадрових – найпривабливіших з погляду соціоніки – відносин. Вони становлять 64% від загальної кількості відносин. При цьому дуальні відносини (або відносини повного доповнення) – з погляду соціоніки найбільш комфортні через взаємодію блоків ЕГО та СуперІД – становлять 45% усіх відносин. Серед внутрішньоквадрових частка дуальних відносин – 71% (табл. 4).

Таблиця 3.

 ІЛЕЛІІЛСІСЛЕІЛІЛІЕЛСЕСЛІ
Дуальні діадиСЕІЕСЕЕІЕІЕІСЕЕЕСІЕІІІЕЕУсього%
Чоловік-логік543759544278%
Жінка-логік300430111222%
Усього таких пар84311896554 

Таблиця 4.

ВідносиниКількість пар
дуальність5445%71%
активація98%12%
тотожність76%9%
дзеркало65%8%
замовлення1210%
перегляд65%
всередині квадри7664%
з ортогональною квадрою108%
інші1513%
Усього відносин119

Другими за кількістю зустрічаються відносини соціального замовлення – 10% всіх відносин. Така привабливість цих відносин у соціоніці переважно описується сугестивним впливом другої функції замовника на п’яту функцію підзамовного. Цікаво, що з 12 пар із стосунками соціального замовлення 9 (75%) відповідали ознаці Рейніна праві, а 8 пар були інтровертними. Дійсно, стосунки правого замовлення набагато спокійніші, рівніші, ніж лівого; їм притаманний “мирне” перебіг, без різких протиріч. Інтровертніть партнерів також сприяє стабільності таких пар.

Далі за чисельністю йдуть стосунки активації (8%), тотожності (5%) та ревізії (5%). Загальна кількість усіх відносин з протилежною квадрою (нагадаємо: це відносини суперего, квазітотожні, повної протилежності та конфлікту) не перевищує 8%. Легко побачити, що розподіл відносин добре корелює з теорією інтертипних відносин.

Діаграма 1.

Цікаво також, як залежать інтертипні відносини від соціонічних ознак типів.

Загалом динаміки успішніше обирають подружжя, ніж статики, мабуть вони краще передбачають можливий розвиток відносин.

У відносинах тотожності і дзеркальних переважають логіки. Очевидно для етиків ближче уявлення про дуальність, про те, що «протилежності сходяться». А логіки частіше шукають повної подібності, подоби, розуміння, близькості поглядів – не глибинної, а безпосередньої. Ймовірно, з цієї причини у відносинах квазітотожності у аналізованої вибірці опинилися тільки логіки. Ці факти добре співвідносяться з уявленнями інтровертної соціоніки [9] про те, що цим відносинам відповідає ознака логіка.

У ділових відносинах переважали інтроверти, причому раціональні. Цей факт вимагає подальшого дослідження, але деякі міркування можна висловити вже зараз. Ділові відносини відрізняються за своїм характером не лише відповідно до ознаки раціональність-ірраціональність, що помітив ще Г.Р. Рейнин (теоретично) [10, 11] і що підтверджується нашою практикою, коли люди розповідають про свої стосунки, чи ми самі спостерігаємо ці відносини. Але й ознака інтроверсія-екстраверсія виявляється суттєвим для розвитку цих відносин та для оцінки їх партнерами. Інтровертні ділові відносини і в роботі, і в повсякденному спілкуванні набагато спокійніше та комфортніше, ніж екстравертні. Можливо, інтровертиу цих відносинах йдуть у себе, всередину себе, і звідти, зсередини, знаходять шлях до розуміння партнера. А екстраверти ще більше екстравертуються, пожвавлюються, хвилюють і смикають один одного.

Діаграма 2.

Типи та відносини

Типи з етикою емоцій E у блоці ЕГО загалом успішніше (з погляду інтертипних відносин) вибирають партнерів, ніж типи з етикою відносин R у цьому блоці. Можливо, перші більшою мірою орієнтуються на емоційний клімат у парі, прагнуть психологічного комфорту в нагальній ситуації – щохвилини – і уникають емоційно напружених, неприємних, нерезонансних взаємодій, які породжуються несприятливими інтертипними відносинами. На відміну від них люди, типи яких містять етику відносин R у блоці ЕГО розраховують на те, що вони створять у майбутньому потрібні стосунки, виправлять, покращать їх. Особливо це характерно для типів з творчою R – для IR (IEE) i FR (СЕЕ).

Водночас діада ET (ЕІЕ) – LF (ЛСІ) має явний мінімум в області дуальних відносин (діагр.2), порівняно з іншими дуальними діадами. Очевидно, це пов’язано з семантикою E – драматичних емоцій, яка корелює з емоційними станами, що виникають у напружених інтертипних взаємодіях.

Привертає увагу факт значного числа ревізних пар (5%), причому майже всі вони (5 із 6) пов’язані з типами LF (LSI) і RI (ЕІІ) – цим типам відповідає стан «підревізного» і «ревізора» в термінах інтровертної соціоніки [9].

Висновки:

У цій статті подано лише частину результатів, отриманих в результаті аналізу експериментальних даних. Загалом вони повністю підтверджують положення соціоніки – теорії інформаційного метаболізму та інтертипних відносин, що створена А. Аугустінавічюте [1-5] та розвивається протягом кількох років багатьма дослідниками.

У наступних публікаціях наші дані будуть зіставлені з американською статистикою, отриманою за допомогою тесту Майерс-Бріггс (MBTI). Зазначимо лише, що вони підтверджують висновок А.В. Букалова про систематичну помилку, що дає цей тест [6].

Литература:
  1. Августінавічуте А.Про дуальну природу людини. //Соціоніка, психологія та психологія особистості. № 1-3. 1996 рік.
  2. Августінавічуте А.Теорія інтертипних відносин. // Соціоніка, ментологія та психологія особистості. № 1-5. 1997.
  3. Августінавічуте А.Теорія ознак Рейніна. // Соціоніка, ментологія та психологія особистості. №№ 1-6. 1998.
  4. Августінавічуте А.Соціон. //Соціоніка, психологія та психологія особистості. № 4-5. 1996 рік.
  5. Аугустінавічюте А., Рейнін Г.Р.П’ятнадцять ознак дихотомії у типології особистості.
  6. Букалов А.В. Чи вірна американська статистика типів та інтертипних відносин з тесту Майєрс-Бріггс?//Соціоніка, психологія та психологія особистості. № 4. 1996 рік.
  7. Букалов А.В., Карпенко О.Б., Чикірісова Г.В.Результати соціонічних досліджень 1992-95 р.р. – доповідь на ХІ Міжнародній конференції з соціоніки. Київ. 1995.
  8. Букалов А.В., Карпенко О.Б., Чикірісова Г.В.Статистика подружніх пар. – доповідь на XIV Міжнародній конференції із соціоніки. Київ. 1998.
  9. Гуленко В.В.Інтровертна соціоніка. Внутрішні відносини групи як відбиток її інтегрального типу. // Соціоніка, ментологія та психологія особистості. №4. 1996.
  10. Рейнін Г.Р.Морфологія малих груп. – 1988.
  11. Рейнін Г.Р.Теоретичний аналіз типологічних описів особистості психології праці. – Випускна робота слухача факультету перепідготовки кадрів з інженерної психології ЛДУ, Ленінград, 1988.
Прокрутка до верху